Attendee List | ENOG 9

ENOG 9 / RIPE NCC Regional Meeting Attendee List

First Name Last Name Organisation Country Status ASN
Victoria Abdullina RU
Irina Abramovich Roilcom RU
Dmitry Agafonov Inoventica RU
Leonid Ageev RETN RU
Vladimir Alavkin TK-Telecom RU
Maris Alekseev Intertax RU
Olga Alexandrova-Myasina ccTLD .RU/.РФ RU
Denis Almukhametov Bashkirenergo RU
Mikhail Anisimov ccTLD .RU/.РФ RU
Vadim Arman DiViNetworks IL
Niels Bakker Akamai Technologies NL
Anastasia Baranovskaya Telecombroker RU
Anton Baskov RIPE NCC
Ildar Baybulatov Stek Kazan RU
Konstantin Bekreyev Internet Society RU
Nikita Belko RUE Beltelecom BY
Victor Belov MTS RU
Dmitriy Belyavskiy Technical center of Internet RU
Robert Biktimirov MTS RU
Kamalesh Biswas KSPEU RU
Mike Blanche Google GB
Evgeny Bobkov MegaFon RU
Alexander Borodin Netnod SE
Ivan Boyarinov Yota RU
Dmitry Burkov RIPE NCC Executive Board RU
Dmitry Burmistrov GlobalNet RU
Maxim Burtikov RIPE NCC
Dmitry Chistov Sputnik.ru RU
Konstantin Chumachenko MSK-IX RU
Pete Cladingbowl IXcellerate RU
Ferenc Csorba RIPE NCC NL
Alina Danilova RU
Denis Danko Aquafon-GSM RU
Egor Drobyshev Sea-IX RU
Andrey Egorov IXcellerate RU
Artem Egorov JSC COMPNET RU
Martin Eriksson Netnod Internet Exchange SE
Andrey Ermurak Level 3 Communications RU
Alexey Evstropov GlavSV RU
Patrik Fältström Netnod SE
Rail Fathullin JSC Tattelecom RU
Farkhad Fatkullin RU
Konstantin Fedorov Anders Telecom RU
Evgeniy Fedorov Rostelecom RU
Aleksey Fedorov Mega Obzor RU
Sergei Filatov FIORD RU
Alexey Fokin PCCWGlobal HK
Sergey Fomichev Mastertel RU
Gennadiy Frolovitchev Unilink RU
Vasiliy Funtikov Technical center of Internet RU
Adelya Garipova KSPU RU
Andrew Gladysh MCNtelecom RU
Igor Glinka Voskhod RU
Adam Golecky NIX.CZ CZ
Antony Gollan RIPE NCC
Dmitry Golov IFC "BanCorp" RU
Andrey Gordienko ISP RiNet RU
Roman Govorkov MegaFon RU
Elena Grand DataIX RU
Mikhail Grishin MSK-IX RU
George Gritsai The Open Net RU
Vladimir Gromov RASCOM RU
David Hilario RIPE NCC
Hans Petter Holen RIPE Chair
Hisham Ibrahim RIPE NCC AE
Alexander Ildiyarov Ericsson RU
Aleksandr Ilin MSK-IX RU
Davidenko Ilya RETN RU
Alexander Isavnin Tech. S.A. RU
Lukasz Janczura Akamai PL
Murat Kaipov Aquafon-GSM RU
Maxim Kaminskiy Brain4Net RU
Timur Kandarakov SibTelKo RU
Vladimir Kanigin Energotal RU
Ekaterina Karaseva RU
Vladislav Karpov FIORD RU
Irina Kashirina MSK-IX RU
Karen Kazaryan RAEC RU
Arthur Khannanov PacketFront Network Products AB SE
Radik Khasipov InCom RU
Marat Khisamov JSC ICL-KMECS RU
Galyna Khivrych DataIX UA
Igor Kireev Beltelecom BY
Shmakov Kiril TK-Telecom RU
Andrey Kirilin Technical center of Internet RU
Andrey Klishin GlavSV RU
Dmitry Kohmanyuk Hostmaster UA
Dmitriy Korolev Module RU
Vadim Korovkin OJSC MTS RU
Dmitry Kosinov Juniper Networks RU
Alexander Kotov Vodafone RU
Igor Koubarev TeliaSonera International Carrier RU
Sergey Krashevich Logitel RU
Alexander Kravchenko China Telecom RU
Vladimir Kraynov MBOU gymnasium "Perspektiva" g.o. Samara RU
Dmitry Krikov NGENIX RU
Vitaliy Kubrakov MODULE RU
Polina Kudryashova Telecom Italia Sparkle IT
Eujeniy Kudryavcev Fibertool RU
Nikolay Kurdyukov CentrInform RU
Pavel Lamikhov MSK-IX RU
Oleg Larionov RU-service RU
Ilya Lavrinenko GAU IT-PARK RU
Maksim Lozhkin FIORD RU
Natalia Lukina GlobalNet RU
Elena Lutensko RETN UA
Nikita Makarenko Energotal RU
Konstantin Makeykin Netorn LLC RU
Nikolay Malakhin OJSC "MTS" RU
Aleksey Malinin Scartel RU
Ekaterina Malukhina EPS Global RU
Anton Mamaev INSYS RU
Evgeniy Marchenko DDoS-Guard LTD RU
Olga Markova SKEO RU
Mikhail Markovich Obit RU
Victor Medvedev Октелл RU
Vladimir Medvedkin Rambler RU
Aleksander Mikhailov INTERFAX RU
Denis Mikhaylovskiy Ericsson RU
Igor Milashevskiy The Open Net RU
Eugene Morozov MSK-IX RU
Dmitry Morozovsky RiNet RU
Alexey Mukhitov SDK RU
Sergey Myasoedov NetArt Group CZ
Viktor Naumov RIPE NCC NL
Mikhail Nazarenko Scartel RU
Alexandra Nechitaylo C.S.T. RU
Alexander Nechitaylo Netorn LLC RU
Ekaterina Nikishkina Comcor RU
Dmitry Novikov FIORD RU
Anton Nuzhdin Module RU
Pavel Odintsov FastVPS RU
Larionov Oleg LLC RU-service RU
Dmitry Onuchin Rascom RU
Andrey Otkalyuk RetnNet RU
Sergey Panasyuk Module RU
Axel Pawlik RIPE NCC
Andrew Pemidov Stack-Kazan RU
Gergana Petrova RIPE NCC
Dmitry Pobedinsky Scartel RU
Olga Ponomareva Inoventica Services RU
Ilya Popov FIORD RU
Maxim Pozdnyakov DE-CIX Management DE
Anna Pronicheva RIPE NCC
Edwin Punt NL-ix NL
Denis Pyzhikov Rascom RU
Serge Radovcic RIPE NCC
Kaveh Ranjbar RIPE NCC
Anton Rodionov Regional Technologies RU
Alexey Rogdev Rostelecom RU
Roman Rozhkov Kommersant RU
Pavel Rubanenko Altline RU
Dmitriy Rud DDoS-GUARD RU
Dmitriy Sabitov DDoS-GUARD RU
Andrei Safonov RASCOM RU
Eugene Saveljev JSC Tattelecom RU
Roman Scherbaev Factor group RU
Vladimir Schetinin IXCellerate RU
Alex Semenyaka Qrator Labs RU
Martin Semrad NIX.CZ CZ
Andrey Serpetsky Mastertel RU
Dmitry Shemonaev JSC Sakha-Belkom RU
Vitaliy Sheshin JSC Webra RU
Vadim Shklyaev Net By Net Holding LLC RU
Vitaliy Shkurat Roilcom RU
Arseniy Shumilov OJSC Kazgorset RU
Daniil Sidorov Comnews.ru RU
Rustem Siraev IT-park RU
Dennis Sivtsov DDoS-GUARD RU
Yurii Skripochka Fiord UA
Fedor Smirnov ISOC Russia Chapter RU
Roman Sokolov MTS RU
Svetlana Solodova Rostelecom RU
Alexander Stepanenko CDNvideo RU
Dmitry Stepanov G-Core Labs S.A. LU
Maya Struchalina Telecombroker RU
Renat Sultanov Game War RU
Jeff Tantsura Ericsson San Jose US
Yury Tenishev Ericsson RU
Vladimir Terentev IPTelecom RU
Igor Terushov MTS RU
Christian Teuschel RIPE NCC NL
Alexander Tolstokulakov Zettaline RU
Alexander Tsyganov MTS RU
Olga Tunik Interoute Communication RU
Valery Urakhchinsky JSC "ICL-KME CS" RU
Evgeny Uskov Qrator Labs RU
Svetlana Vaganova Interoute RU
Dmitriy Vanyukov Kazgorset RU
Andrey Varslavan CJSC Fortex RU
Eduard Vasharkin ER-Telecom RU
Vladimir Vedeneev GlobalNet RU
Roman Venediktov DataIX RU
Dmitriy Vladimirov Ufanet RU
Danil Volkov SovTelCom RU
Thomas Volmer Google NL
Elena Voronina MSK-IX RU
Alexandra Vos RIPE NCC
Michael Yakushev ICANN RU
Vyacheslav Yaradaikin Autonomous public institution High technology park IT-park RU
Pogodina Yulia Co-mmunication PR Agency RU
Elina Yunusova KFU RU
Oleg Yurovsky FIORD RU
Andrey Zakharov CITRT RU
Aleksey Zakrevskiy DataIX RU
Timur Zaripov Ministry of Information and Communication of the Republic of Tatarstan RU
Pavel Zavyalov Dataline RU
Alexander Zhilin Rambler Internet Holdings RU
Igor Zholud RU
Artur Ziaev Дата центр ГАУ "ИТ-парк" RU
Evgeny Zobnitsev Factor Group RU
Sergey Zubov CDNvideo RU
Andrew Zuev BIGFOOT Telecom RU
Шлыков Артур Kraft-S RU
Юрий Богданов IP4Market.RU RU
Владимир Дорошев Зуммер RU
Максим Еремеев Северное волокно RU
Анатолий Корчин Зуммер RU
Евгений Мамонтов Web hosting RU
Ольга Романова IP4Market.RU RU
София Сушкина Веб Хостинг RU