Attendee List – ENOG 18

Attendee List

The published attendee list helps ENOG 18 attendees understand who else is attending the meeting.

Important: Email address contact details are intended to enhance networking opportunities between attendees and should not be used for commercial purposes.

Please note: When you sign in to your ENOG account, you will be able to view additional meeting attendee details, such as photos and email addresses.

  • If you do not have an ENOG account, you can easily create one.
  • If you have an ENOG account and are registered for the ENOG 18 Meeting, please see the link in your registration confirmation email for instructions on how to make your photo and email public.

First Name Last Name Organisation Country Status ASN
Gennady Abramov Kryptonite RU
Alexey Abramov JSCC RAS RU AS3267
Aleksandr Abroskin Transtelecom RU AS20485
Syed Khaja Afzal Hussain Al Rajhi Bank SA
Igor Akimenko RASCOM CJSC RU AS20764
Jaap Akkerhuis NLnet Labs NL
Hovhannes Aleksanyan Arpinet LLC AM
Olga Alexandrova-Myasina MSK-IX RU
Hovhannes Alexanyan Arpinet LLC AM
Vasiliy Alkhimov IntarmIT LLC RU AS211778
Khalil Al-Nabulsi Naitel JO
Alessandro Amirante meetecho IT
Olga Andreeva JSC”Internet Exchange”MSK-IX” RU AS8631
Dmitriy Anisimov RSNET RU
Mikhail Anisimov ICANN RU
Alex Antener foobar LLC CH
Radoslav Argalas ZSR SK AS25496
Jan Astrup ONIT AS NO AS47753
Ivaylo Atanasov NL-ix NL AS34307
Ulka Athale RIPE NCC
Dmitry Aydinov Transneft Telecom RU
Ignas Bagdonas Equinix GB
Narek Baghdasaryan PrimeSystems AM
Alessandro Barisone Leonardo IT AS48135
Anton Baskov AB Architecture Bureau AQ
Max Begovatkin Prometey LLC RU AS35000
Konstantin Bekreyev Internet Society RU
Maria Belmasova Silknet GE AS35805 AS15491 AS42082
Alexander Belov Yunta RU AS47363
Olivier Benghozi Wifirst FR AS52075
Fjodor Berg IPaddress.ru RU
Dmitriy Blinnikov Light Density RU
Anna Blinova New Way Engineering RU
Andrey Blokhintsev Hostmaster Ltd UA
Andrey Bobrov MTS RU
Jury Bodanov IP4MARKET RU
Marvin Bolaños Instituto Costarricense de Electricidad y telecomunicaciones CR AS11830
Victor Bolaños Guerra Fibercli ES AS209235
Sergey Bondarenko Corp Soft RU AS39337
Dmitriy Bonvech Consalting Group RU
Robert Borkowicz NL-ix PL AS34307
Francois Bouju Bouygues Telecom FR AS5410
Matthias Brumm tkrz Stadtwerke GmbH DE AS42184
Chris Buckridge RIPE NCC
Dmitry Burkov FAITID RU
Maxim Burtikov RIPE NCC
Massimo Candela NTT NL AS2914
Tobia Castaldi Meetecho IT
Ekaterina Cherkasova RIPE NCC
Christian Ciofi WiGate Srl IT AS58316
Fergal Cunningham RIPE NCC
Ani Dallakian Internet Society NGO AM
Irina Danelia Coordination Center for TLD .RU/.РФ RU
Ron da Silva Network Technologies Global US
Alun Davies RIPE NCC
Martina de Mas RIPE NCC
Fabrice Demierre HEIG-VD CH AS203130
Nikita Dergunov edpnet RU AS9031
Natalia Derkach RTP-Media RU AS50636
Andrea Di Menna RIPE NCC
Shirokov Dmitrii LLC DWDM.RU RU
Lidiya Donskova SEVEREN-TELECOM RU AS24739
Egor Drobyshev Sea-IX (IpNetcom) RU AS59428
Evgeny Dunaev MSK-IX RU AS8631
Boris Duval RIPE NCC
Leonhard Edlinger Linz Strom Gas Wärme GmbH AT AS65369
Робот ENOG RIPE NCC
Robot ENOG RIPE NCC
Oksana Eremenko IP Broker RU
Alexey Ermolov JSC TTC RU AS20485
Viacheslav Erokhin NIIR RU
Antonio Faria Elite Limited GB AS29611
Matteo Farneti NTT italia IT
Konstantin Fedorov Personal RU
Konstantin Fedorov Transroute,Piter-IX RU AS50509
Maria Fedyaeva RSNet RU
Athina Fragkouli RIPE NCC
Vasily Funtikov MSK-IX RU AS8985
Darja Galiakbarova ООО “Информационный сервис” RU
Arman Galstyan Betconstruct AM
Lianna Galstyan ISOC Armenia AM
Hakob Gasparyan MasisNet AM AS57491
Töma Gavrichenkov Servers.com CY AS7979
Alexander Generalov Creative Commons Global Network RU
George Georgievsky CC for TLD RU RU
Katarina Gevorgyan GlobalR AM
Meline Gevorgyan Arpinet LLC AM
Haykaz Ghandilyan HaykCom AM
Artur Ghazaryan Fnet LLC AM
Oles Girniak ua.zz UA AS3255
Adam Gołębiowski agmk.net PL
Antony Gollan RIPE NCC
Vladimir Gorelik WiLand RU AS21367
Nikolay Gorstkin LLC GCX RU
Vladimir Gorzhaltsan Coordination Center for TLD .RU/.РФ RU
Roman Govorkov MegaFon PJSC RU AS31133
Elena Grand Selectel RU AS49505
Jas Grewal Flutter Entertainment GB AS16096
Pavel Grigoriev TransTeleCom RU
Vladimir Grishchenko TCI RU
Oleg Grishchenko Association Rosteleset RU
Sophia Grunyushkina Infoexpertiza RU
Yury Gugel NRC Kurchatov Institute RU AS59624
Cigdem Gur RIPE NCC
Alexander Gusev Miran JSC RU AS41722
Kristine Gyonjyan Union of Operators of Armeniaa AM
Kristina Hakobyan “Internet Society” NGO (ISOC AM) AM
Armen Hakobyan Inorain AM
Richard Hall GSA Capital GB AS203372
Alex Harrison Pine Media Ltd GB AS202454
Vesmira Harutyunyan Internet Technologies Center LLC AM
Ashot Harutyunyan Internet Technologies Center LLC AM
Doris Hauser nic.at AT AS30971
Taras Heichenko private person UA
Hans Petter Holen RIPE NCC
Garik Hovhannisyan SmileSystems AM
Aramayis Hovhannisyan Fnet LLC AM
Vahan Hovsepyan RIPE NCC AM
Nick Hyrka Internet Society NL
Hisham Ibrahim RIPE NCC AE
Sergey Ilchuk Akado Telecom RU AS8732
Vladislav Iliukhin OOO Inventos RU AS50169
Alexander Isavnin Free Moscow University RU
Igor Ivannikov ru.sovintel RU AS3216
Irina Ivanova LeaderTelecom B.V. NL
Jahongir Jabborov Babilon-T TJ AS24722
Ali Jamshaid Internet Provider US AS21769
Natalya Kalashnikova RETN RU
Dmitriy Kalyonov RASCOM RU AS20764
Denis Kapitunov Yug-Link RU
Anna Karakhanyan AMNIC, Internet Society NGO AM AS51090
Davit Karapetyan davit AM
Aleksandr Karpov Wiland RU AS21367
Aleksandr Karpov Wiland RU AS21367
Daniel Karrenberg RIPE NCC
Thomas Kerley Elite limited GB AS29611
Fahad Khan Core PK
Sergey Khitrovo JSC “ASVT” RU AS8752
Vladimir Khomenko Newtelco ukraine UA
Maxim Khramtsov KIAM RU
Tamara Khramtsova TCI RU
Nick Kiritchuk Vesta UA
Peter Koch DENIC eG DE AS8763 AS31529
Dmitry Kohmanyuk Hostmaster Ltd. UA AS29067
Maria Kolesnikova CC for TLD .RU/.РФ RU
Elena Kondrashova Rostelecom RU AS12389
Denis Korzun COSMOS TV JLLC BY AS31143
Tomáš Kostrian DXC Technology SK
Oksana Kostryukova RETN RU AS9002
Oleg Kostyunin ООО «Эс Эл Групп» RU
Konstantin Kotychenko RTK-IT RU
Ilya Kotychenko PJSC MegaFon RU AS25159
Attila Kovacs Anexia AT AS47147
Mikhail Kovalev MSK-IX RU AS8631
Ihor Kozachenko Ukrainian Academy of Cyber Security UA
Eugeny Kozhinov Miran RU AS41722
Dmitry Kozorez EDPNET RU AS9031
Maksym Kozub Independent professional UA
Mirjam Kühne RIPE Chair NL
Nadezhda Kupina AKADO RU AS8732
Naira Kuroyan Telecom Armenia CJSC AM AS12297
Sergei Kuziakin LLC DWDM.RU RU
Dmitriy Kuzmenko JSC Severen-Telecom/Prometey RU AS35000
Alexey Kuznetsov JSC “MSK-IX” RU AS8631
Nikolai Lagokhin SOTEL RU AS21446
Naveen Lakshman Graphite Networks IN
Gabriele Lamberti NHM – srl IT AS62275
Irina Lamykina MSK-IX RU AS8985
Maxim Larin MOTIV RU AS31499
Elena Laukh MegaFon PJSC RU AS31133
Arnaud Launay Cusae FR AS58308
Andrey Lavrentev TCI RU
Oleg Levchenko Hostmaster LLC UA
Oleg Levchenko Hostmaster LLC UA
Alexey Levchuk LLC AV-Expert RU
Karla Liddle-White RIPE NCC
Erik Linder REUNICABLE RE AS37002
Volodymyr Litovka Interklast LLC UA
Mikhail Litvak selfemployed UA
Héctor Llorente Orange ES AS12479
Svetlana Lobanova Coordination Center for TLD .RU/.РФ RU
Andrey Loginov JSC “Severen-Telecom” RU AS24739
Konstantinos Lotsos modulus sa GR AS201494
Frederic Loui GIP RENATER FR AS2200
Malamba Macha Cotacer
Olga Makarova PJSC MTS RU AS8359
Oleg Malenko GLOBALONEBEL BY AS28849
Cyrill Malevanov Selectel RU AS49505 AS50340
Norayr Manukyan ISOC NGO AM
Ksenia Marchenko RIPE NCC
Aleksandr Marchenko GlobalOneBel BY AS28849
Suren Margaryan TINS LLC AM
Ihor Marhitych RIPE NCC
Nikita Marinchuk SMARTCOM RU AS208056
Babken Martirosyan Fnet LLC AM
Vadim Martynov RUNNet RU AS3267
Dmitry Matveev Data-Center IMAQLIQ RU AS12555
Alexey Medoshin Wildberries RU AS57073
André Melancia Technical community PT
Arnak Melikyan ARPINET LLC AM AS201986
Dmitry Melnik PJSC MegaFon RU
Boris Meyer MIP BONCH-IT RU AS207056
Kevin Meynell Internet Society NL
Olivia Mijnals-Ruimwijk RIPE NCC
Konstantin Mikhalevskii SkyNet RU AS35807
Vadim Mikhaylov Coordination Center .RU/.РФ RU
Denis Mikhlevich TTK RU AS15774
Andranik Minasyan Inorain AM
Armine Minasyan Inorain AM
Meline Mkrtchyan Inorain AM
Igor Mkrtumyan ISOC Armenia chapter AM
Igor Mkrtumyan ISOC Armenia AM AS51354
Livio Morina AIRBEAM SRL IT AS50877
Armen Muradyan ARPINET LLC AM AS201986
Maria Murashko Ecult ru RU
Alena Muravska RIPE NCC
Oleg Muravskiy RIPE NCC
Alexey Murzov CCTLD RU RU
Sergey Mutin Foton Telecom, CJSC RU AS42861 AS49373
Sergey Myasoedov NetArt Group CZ AS30738
Jawad Nakad Touch LB AS38999
Viktor Naumov RIPE NCC
Anna Nicolau Ticae Telecom SL ES AS203503
Arnold Nipper DE-CIX DE AS6695
Karen O’Donoghue Internet Society US
Filipe Oliveira ONITELECOM PT AS9186
Dmitrii Onuchin RASCOM RU AS20764
Niall O’Reilly RIPE Vice-Chair IE
Andrey Orlov Relink LTD RU
Tatiana Orlova RIPE NCC
Roman Osiński DZP PL AS205160
Eiko Ott e.discom GmbH DE AS12693
Ksenia Panevkina Omnica
Oliver Payne RIPE NCC
Spencer Payton RIPE NCC
Ivan Pietukhov ADAMANT UA AS8788
Anton Pilikin Nextremum RU
Natalia Pinyagina TCI RU
Shinoj Pittandavida IE Domain Registry CLG IE AS42310
Alexey Platonov MSK-IX (ANO) RU
Roman Poghosyan SmileSystems AM
Konstantin Polyanskiy AT-Consulting RU AS59459
Pavel Polyntsev MegaFon RU AS31133
Ilya Popov Fiord RU AS28917
Dmitry Poshekhonov RSNet RU
Peter Potlov PrJSC “VF Ukraine” UA AS21497
Ilya Poyarkov IPaddress.ru (IP Broker) RU
Pavel Pozdnyakov Coordination Center for TLD .RU/.РФ RU
Maxim Pozdnyakov DE-CIX DE AS6695
Alexandr Predein Yandex RU AS13238
Anna Pronicheva RIPE NCC
Alexandra Pryadko RIPE NCC
Oksana Prykhodko iNGO European Media Platform UA
Viktor Pyagay Internationan Information Technology University KZ
Gleb Pyzhov Internet of things association RU
Irina Pyzhova CCTLD for .RU/.РФ RU
Fedir Rak TRK TODOR UA AS202353
Herman Ângelo Ramos Inaglobe PT
Maxim Rayevskiy LLC IVI.RU RU AS57629
Alejandro Reguart Eurona ES AS204810
Alexander Remga PJFC Ukrtelecom UA AS6849
Alexey Rogdev TCI RU
Alexey Rogdev TCI RU
Andrey Romanov CC TLD .RU RU
Sergei Romanov FSUE NIIR RU
Ivan Ryzhkovskiy Transroute Telecom RU AS50509
Ali Sabt stc Bahrain BH AS51375
Andrei Safonov IP Andrei Safonov RU AS51093
Ani Sahakyan Arpinet LLC AM AS201986
Hamed Salami Onyx Telekom TR
Vladimir Samokhin LLC Mixplat Processing RU AS199361
Federico Santulli NHM – S.R.L. IT AS62275
Artur Sargsyan SmileSystems AM
Hmayak Sargsyan Fnet LLC AM
Valeriy Savin Mosinfocom RU AS47989
Menno Schepers RIPE NCC
Nico Schottelius ungleich glarus ag CH AS209898 AS207996 AS213081
Alex Semenyaka RIPE NCC
Pavlov Sergey Melbicomas UAB RU AS56630
Nakonechny Sergii United Networks of Ukraine UA AS24703
Andrey Shcherbovich Free University of Moscow RU
Dmitrii Shchurov World Virtual Reality Organization RU
Vladimir Shevkunov MSS LLC RU AS44843
Vadim Shklyaev Net By Net Holding RU AS12714
Victor Sidorov OOO OKKO RU AS60265
Maksim Smirnov CJSC RASCOM RU AS20764
Svetlana Solodova Rostelecom RU
Taras Sorokun Adamant UA AS8788
Alessandro Spiandore IL COMPUTER snc IT
Ilona Stadnik CCTLD.RU RU
Angela Stanescu InterLAN Internet Exchange RO AS39107
Noelle Starliper RIPE NCC
Alexander Stepanov FRST InData RU AS50157
Edmond Stepanyan MasisNet AM AS57491
Vahagn Stepanyan MASISNET AM AS57491
Adonis Stergiopoulos RIPE NCC
Piotr Strzyżewski RIPE NCC EB PL
Heikki Suonsivu bbnetworks.net FI AS12659
Olga Sushkova It-servis RU
Lenka Svobodova RIPE NCC
Karen Tadevosyan Suziko LLC AM
Nare Tamazyan Fnet LLC AM
Oliinyk Taras THE CENTRAL ELECTION COMMISSION OF UKRAINE UA
Mikhail Tolkonyuk Cinimex-Informatica RU
Pedja Tomanic Aptient Consulting Group RS AS63126
Nathalie Trenaman RIPE NCC
Andrey Trubnikov Level-MSK LLC RU AS52091 AS48276
Dmitry Tsarev Linxdatacenter RU AS48399
Aleksei Tsupikov RASCOM RU AS20764
Aleksey Uchakin ECommPay IT RU AS58001
Gianpaolo Uggeri Retelit Digital Services IT AS28716
Oksana Urieva “IPaddress.ru (IP Broker)” RU
Natalia Ushkova SkyNet RU AS35807
Benoit Vallet Airmob FR AS49619
Bas van der Veen Yourhosting NL
Marco van Tol RIPE NCC
Mikhail Vasilyev Facebook IE AS32934
Ekaterina Vedernikova 101domain.ru RU
Elvis Velea V4Escrow LLC US
Sergey Veltistov WiLand RU
Aram Verdyan CrossNet AM AS39863
Nadezhda Veselovskaya Nokia RU
Voronina Victoria cctld.ru RU
Gerardo Viviers RIPE NCC
Yevgeniy Voloshin Orange Business Services RU AS2854
Evgeny VOLOSHIN ORANGE RU
Falk von Bornstaedt DE AS3333
Andrey Vorobyev Coordination Center for TLD .RU/.РФ RU
Alexandra Vos RIPE NCC
Valeriu Vraciu Agency ARNIEC RoEduNet RO AS2614
Juergen Weber WEBER.cloud DE AS35710 AS61381
Dan Wright RM GB AS5503
Olga Yakovleva CCTLD.RU RU
Eduard Yamaltdinov GalaxyData RU AS206873
Qusai Yaseen Naitel JO
Karine Yeghiazaryan Karine Yeghiazaryan Robert IE AM
Yuriy Yelkin Turk Telekom International UA AS6663
Vahan Yeranosyan MIOM AM
Davit Yeranosyan MIOM LLC AM
Kirill Yushkov Qrator Labs RU AS197068
Alexander Zaytsev GLASNET RU AS2766
Roman Zelinsky MSK-IX RU AS8631
Denis Zheludkov New Way Engineering RU
Alexander Zhilin Rambler Internet Holding LLC RU AS24638
Oleksandr Zhytnyk JSC Ukrtelecom UA
Sergey Zimin MSK-IX RU AS8631 AS3316
Alexander Zubkov Qrator Labs CZ s.r.o. CZ AS197068 AS200449
Vitaly Zubok ELVISTI Information Center UA AS8258
Volodymyr Zvieriev NSDCU UA
Evgeny Zyatkov MIXPLAT PROCESSING LLC RU AS199361
Екатерина Аринцева физ.л. Аринцева Е.В. RU AS237549
Каток Виктор Борисович Укртелеком UA