ENOG 7/ RIPE NCC Regional Meeting Attendee List

First Name Last Name Organisation Country Status ASN
Gennady Abramov Linx Telecommunications CIS RU
Irina Abrashina OJSC "Vimpelcom" RU
Dmitry Afanasiev Yandex RU
Dmitry Agafonov ZAO "KDI" RU
Igor Akimenko RASCOM CJSC RU
Maxim Akinin Level 3 Communications RU
Jaap Akkerhuis NLnet Labs NL
Cengiz Alaettinoglu Packet Design GB
Sergin Alexander Malnet LTD RU
Olga Alexandrova-Myasina ccTLD .RU RU
Vladimir Alexeev FILANCO LTD RU
Dragunov Alexey Module RU
Maxim Alzoba Hostcomm RU
Oleg Ananyev Peak Systems RU
Andrey Andreev Kaspersky Lab RU
Peter Andreev Techical Center of Internet RU
Dmitriy Anisimov FSO RF RU
Alexey Anufriev Orange Business Services RU
Maria Arifulina OJSC "Vimpelcom" RU
Oleg Arkhangelsky CJSC ProgTech RU
Nikolay Astrov OOO Telecom TZ RU
Parves Ataev Nauka Svyaz RU
Dmitry Avdeev Vimpelcom OJSC RU
Yuri Averjyanov RU
Alexander Azimov Qrator Labs RU
Dmitriy Barakov iPTP Networks RU
Guzel Barkhanova Module RU
Olga Baskakova CC for TLD RU/РФ RU
Anton Baskov AB RU
Sergey Batakov SKY Telecom RU
Aleksandr Bazavluk Linxtelecom RU
Dean Belev NetIX BG
Maxim Beloenko QRATOR LAB RU
Alexander Belov ISP Trinet RU
Evgeny Belyaev RU-CENTER Group RU
Dmitry Belyavsky TCI RU
Alexey Berezhnev RADIO-MSU/FSU Network RU
Sergey Berezhnev Radio-FSU/Radio-MSU RU
Vsevolod Biryukov JSC INTELLIN RU
Mike Blanche Google GB
Rob Blokzijl RIPE Chairman Emeritus
Yuri Bogdanov 2x4 WEB Hosting RU
Sergey Bondarenko SKY Telecom RU
Dmitry Borisov OOO firma MST RU
Anatoly Breivinsky Nexttell RU
Yuliya Brundina Рутелеком RU
Anton Bryznev Ecotelecom RU
Eugene Bugakov Juniper Networks RU
Artem Buglak Summa Telecom LLC. RU
Ilya Bulaev TeliaSonera International Carrier RU
Grigory Bulekov Skadi Telecom CJSC RU
Oleg Bulyzhin Cronyx Plus LLC RU
Dmitry Burkov RIPE NCC Executive Board
Dmitry Burmistrov GlobalNet RU
Maxim Burtikov RIPE NCC
Frederic Cambus StatDNS PL
Gennadiy Chechin KVANT-TELECON RU
Ivan Cheglakov MSK-IX RU
Alena Cheglakova Filanco LTD RU
Alexander Chernikov Yandex RU
Elena Chernykh Interoute Communications Limited RU
Elena Chipura OJSC "Vimpelcom" RU
Alexander Chistyakov Inoventica RU
Sergey Chuchanov EURASIA TELECOM RU RU
Konstantin Chumachenko MSK-IX RU
Alla Chumak JSC Tumenenergo RU
Irina Danelia Coordination Center for TLD RU RU
Sarkis Darbinyan Пиратская партия России RU
Pavel Davydov AT Consulting RU
Denis Davydov FSO RF RU
Andrew de la Haye RIPE NCC
Alex Demin CJSC RASCOM RU
Sharkaev Denis FORTELECOM RU
Pavel Derendyaev ZAO Maestro Telecom RU
Jochem de Ruig RIPE NCC
Fedor Dikarev Remparo RU
Yuriy Dolgoruk Summa Telecom LLC RU
Vasily Dolmatov HostComm Ltd. RU
Frederic Donck Internet Society BE
Ivan Dudolin Alpha ltd RU
Roman Epifanov JSC Infoseti RU
Kevin Epperson Microsoft Corporation US
Mikhail Erdman Stack Data Network LLC RU
Martin Eriksson Netnod SE
Elena Ermolaeva Moscow Lomonosov State University RU
Andrey Ermurak Level 3 Communications RU
Konstantin Fedorov Starlink RU
Sergey Fedotov MSK-IX RU
Ilya Feldman NEO Print Ltd. RU
Sergei Filatov FIORD RU
Ondrej Filip CZ.NIC CZ
Alexey Fokin PCCWGlobal HK
Sergey Fomichev Mastertel RU
Sergey Fomin OJSC VimpelCom RU
Denis Ganza RASCOM RU
Evgeny Garbuz TeliaSonera International Carrier RU
George Georgievsky CC for TLD RU | РФ RU
Sergey Gerasimov CityConnect RU
Yaroslav Gevlichev MIPT-Telecom RU
Igor Glinka Voskhod, R&D Institute RU
Vitaly Glotov OJSC "COMCOR" RU
Stanislav Goldrat TransTeleCom RU
Adam Golecky NIX.CZ CZ
Sergey Golubentsev VGTRK RU
Roman Govorkov OJSC "MegaFon" RU
Sergey Grazhdan JSC "INTELLIN" RU
Stanislav Grinkin CityLanCom RU
Mikhail Grishin MSK-IX RU
Vladimir Gromov RASCOM CJSC RU
Maria Gromova Badoo RU
Ivan Grozin TeliaSonera IC RU
Ilya Grudin Filanco LTD RU
Sofy Grunushkina Infoexpertiza RU
Maxim Gudkov Megafon RU
Yury Gugel RUNNet RU
Irshad Guliyev Azertelecom AZ
Vladimir Guryev OOO Redline RU
Evgenia Guryeva OOO Redline RU
Eugene Gusev OJSC 'Svet Telecom' RU
Maksim Gusev Nauka-Svyaz LLC RU
Sergey V. Gushkov WSIIP RU
Lia Hestina RIPE NCC
Marco Hogewoning RIPE NCC
Gleb Hohlov IBANK2.RU RU
Hans Petter Holen RIPE Chair
Ksenia Ibragimova MGIMO-University RU
Alexander Ilin MSK-IX RU
Alexander Ilychev MSK-IX RU
Alexander Isavnin NetLine RU
Igor Ivannikov EDN/SOVINTEL RU
Alexander Ivanov Svyaztransneft RU
Aleksei Ivanov LeaderTelecom Ltd RU
Yuri Ivin RSNet RU
Lukasz Janczura Akamai Technologies PL
Andrey Kalinin Mastertel RU
Alexandr Kamendrovskiy StoreData RU
Elizaveta Kameneva private telecom expert RU
Victor Kan Mixtelecom RU
Denis Kapitunov Megafon RU
Irina Kashirina JSC "MSK-IX" RU
Alexander Katelin Unilink RU
Nikita Katrich CJSC Interfax RU
Jaclyn Kerr Center for the Study of New Media and Society, NES RU
Pavel Keyno MATI RU
Sergey Khitrovo JSC "ASVT" RU
Elena Khlopovskikh Insys,ltd. RU
Tigran Khudaverdyan Yandex RU
Alexey Kipchatov RETN RU
Kozlov Kirill Module RU
Sergey Kiselev MSK-IX RU
Andrey Kiselev OJSC "Vimpelcom" RU
Pavel Kiselev Cisco Systems RU
Oleg Klyuchnikov Vpk-Telecom RU
Sergei Kobiakov MODULE RU
Ivan Kolesnikov Central Telegraph RU
Andrey Kolesnikov Coordination Center for TLD RU RU
Andrey Kopeyko WADA.VN Viet Nam
Irina Kopiryulina LeaderTelecom Ltd RU
Galina Koretskaya Telecom-Birja RU
Anton Korlatyanu LLC Yandex RU
Evgeniy Korovin JSC Rostelecom RU
Sergey Koshelev OJSC VimpelCom RU
Oleg Kostyunin Impuls Telecom RU
Konstantin Kovalchuk ISP DaviNet RU
Dmitry Kovalenko tcinet RU
Victor Kovalenko JSC "Central Telegraph" RU
Mikhail Kovalev MSK-IX RU
Roman Kozlov Speedyline RU
Artem Kozlyuk "РосКомСвобода" / RuBlackList.NET RU
Serge Krashakov SCC RAS RU
Bronislav Krasovsky Starlink RU
Alexander Kravchenko China telecom RU
Roman Kravets Agava RU
Eugene Kravtzow INTELCOM RU
Vladimir Kraynov Gymnasium "Perspektiva", Samara RU
Stanislav Krivokorytov NVision Group RU
Andrey Kruchinin Badoo RU
Vladimir Krymov Oskolnet CSJC RU
Stepan Kucherenko Megagroup.ru LLC RU
Polina Kudryashova Telecom Italia Sparkle IT
Dmitry Kudryavcev ISP Ardinvest RU
Alexander Kuzin Zvezda Telecom RU
Vladimir Kvashnin MATI RU
Nikolai Lagokhin VPK-Telecom RU
Denis Lakovenko VMware RU
Sergey Lameev Nvision group RU
Sergey Laptev OJSC "MTS" RU
Victor Larin FACTOR GROUP RU
Philipp Latyshev Osnova Telecom RU
Elena Laukh MegaFon RU
Yaroslav Legeda TransTeleCom RU
Kjell Leknes RIPE NCC
Kurt Erik Lindqvist Netnod SE
Jen Linkova Google CH
Vitaly Lipkin LLC "SiS" RU
Mikhail Liskov Eleron RU
Artom Lossev AVK-Komputer RU
Maksim Lozhkin FIORD RU
Galina Lukina LLC "MC"Svyaz" RU
Ivan Lukyantsev iHome RU
Ivan Lungov MAROSNET Telecommunication Company, LLC RU
Pavel Lunin Senetsy RU
Elena Lutsenko RETN Ltd. UA
Maria Lyakhovskaya Technical Center of Internet RU
Alexander Lyamin HLL RU
John Lynch EPS Global IE
Sabine Mader RIPE NCC
Olga Makarova MTS OJSC RU
Arseniy Malinnikov MTK RU
Ekaterina Malukhina EPS Global RU
Georgiy Malyavkin OOO Telecom TZ RU
Andrey Martys Moscow State University RU
Vasily Maslovskiy Ihome ltd RU
Jeroen Massar Farsight Security, Inc. CH
Julia Masterova OJSC "Vimpelcom" RU
Mikhail Medrish Coordination Center for TLD RU/РФ RU
Vladimir Medvedkin Rambler RU
Arnak Melikyan Arpinet LLC AM
Dmitry Menzulskiy OJSC "VimpelCom" RU
Andrew Mikhailov pranet llc RU
Igor Milashevskiy Ministry of Telecommunications and Mass Communications RU
Vasiliy Mironov NType RU
Ivan Miroshnichenko Qrator Labs RU
Sergey Mitin LLC Ivi.ru RU
Vanik Mkhitaryan Arpinet LLC AM
Evgeny Morozov MSK-IX RU
Dmitry Morozovsky Cronyx Plus LLC RU
Alexey Mukhitov JSC SDK RU
Armen Muradyan Arpinet LLC AM
Alexey Murzov CCTLD.RU RU
Sergey Myasoedov NetArt Group CZ
Viktor Naumov RIPE NCC
Karavaev Nickolay Unilink RU
Konstantin Nicolsky Nauka-Telecom RU
Sergey Nikitin RU-CENTER Group RU
Vyacheslav Nouelz Transit Telecom LLC RU
Dmitry Novikov FIORD RU
Konstantin Okounev LLC "MC "Svyaz" RU
Alexey Ondar MAROSNET Telecommunication Company, LLC RU
Dmitry Onuchin Rascom CJSC RU
Olga Orekhova MegaFon RU
Alexander Orlov Jet Infoystems RU
Alexey Ovsyannikov JSCC RAS RU
Marina Pahomova ООО "FILANCO" RU
Tatiana Panina Gubkin State Oil and Gas University RU
Karpenko Pavel Filanco LTD RU
Axel Pawlik RIPE NCC
Nikolay Petrov Sheremetyevo International Airport RU
Dmitrii Petrov Комфортел RU
Gergana Petrova RIPE NCC
Roman Pivovarov Module RU
Alexei Platonov TCI JSC RU
Stanislav Pogorzhelskij i-teco RU
Alexandr Polynov Internet development fund RU
Ilya Popov FIORD RU
Christina Posnikova OJSC "Comcor" RU
Maxim Pozdnyakov DE-CIX Management GmbH DE
Anna Pronicheva RIPE NCC
Yana Pshonkina SKY Telecom RU
Roman Pukhov Comfortel Ltd. RU
MIkhail Pulman JSC "COMCOR" RU
Irina Pyzhova Technical Center of Internet RU
Serge Radovcic RIPE NCC
Maxim Rayevskiy LLC ivi.ru RU
Dmitry Razhin Rostelecom RU
Sergey Reznikov Electro-Communication Telecom Ltd RU
Mike Riley Packet Design GB
Jeff Ringwelski Microsoft US
Andrei Robachevsky Internet Society NL
Anton Romanov Rostelecom RU
Olga Romanova MediaServicePlus RU
Olga Rudenko Infocom RU
Alexey Rumyantsev JSC "COMCOR" RU
Kirill Rybakov MSK-IX RU
Ivan Ryzhkovskij GlobalNet RU
Dmitry Rzhavin Technoserv RU
Victor Safronov TomGate LLC RU
Vladimir Samokhin City Connect LLC RU
Andrew Savin Starlink RU
Andrey Sedletsky Moscow City Telephone Network RU
Alex Semenyaka Yandex RU
Igor Semenyuk Mail.ru RU
Martin Semrád NIX.CZ CZ
Alexander Sergeev MSK-IX RU
Andrey Serpetsky Mastertel RU
Natalia Shamaeva MTS OJSC RU
Alexander Shcherbakov FAITID RU
Mikhail Shcherbina City Connect LLC RU
Vyacheslav Shelukhin OJSC "Rostelecom" RU
Andrey Shevchenko LeaderTelecom Ltd. RU
Ivan Shevelev Rostelecom RU
Vladimir Shishkov Virgin Connect RU
Arkadiy Shkalenok iHome RU
Vadim Shklyaev Net By Net Holding, LLC RU
Nikolay Shopik Cross Tel RU
Denis Shorin DataPro RU
Fedor Smirnov Rusnames Ltd. RU
Artur Smolin JSC PRIME-LINE RU
Peter Smolovich Agava ISP RU
Roman Sokolov OJSC MTS RU
Alexey Sokolov Yandex LLC RU
Valeriy Soldatov Best Telecom, ZAO RU
Grigory Solovyev Nauka-Telecom LTD RU
Andrew Speransky Summa Telecom RU
Alexander Stadnikov OJSC Vimpelcom RU
Alexey Starovoytov RASCOM RU
Alexander Stepanenko CDNvideo RU
Konstantin Stepanov MSK-IX RU
Alexander Strakhov Tata Communications RU
Massimiliano Stucchi RIPE NCC
Alexey Studenov independed reseacher RU
Slava Suhanov Megagroup.ru LLC RU
Lenka Svobodová RIPE NCC
Ester Szilagyiova NIX.CZ CZ
Artem Tambovskiy TeliaSonera International Carrier RU
Artem Tarasov Inmarsat- МТ RU
Alexey Tarasov Impuls Telecom LLC RU
Stavitskaia Tatiana Electro-Communication Telecom Ltd RU
Matveeva Tatiana Mastertel RU
Suzanne Taylor Muzzin RIPE NCC
Yuriy Telyatnikov Rostelecom RU
Nigel Titley Chairman, RIPE NCC Executive Board GB
Alexandr Tolstokulakov Zettaline Ltd RU
Dmitry Tolstov DEMOS-INTERNET ZAO RU
Mikhail Trofimov Level 3 Communications RU
Andrey Troskin Delin RU
Artem Troyanskiy TTK RU
Alexandr Tsvetkov Regional technology RU
Alexander Tsyganov China Telecom RU
Alexander Tsyganov MTS RU
Maksym Tulyuk AMS-IX NL
Olga Tunik Interoute RU
Stepan Tyazhin Rascom RU
Evgeny Uskov Qrator Labs RU
Daniil Ustinov Nauka-Svyaz RU
Svetlana Vaganova Level 3 Communications RU
Wouter Van Renterghem NL-ix NL
Pavel Vasiliev GPT.ru RU
Maxim Vikulin MATI RU
Dmitry Vilkov Federal Drug Control Service of the Russian Federation RU
Maria Volskaya TeliaSonera International Carrier Russia RU
Ilya Vorobyov CJSC "IpNet" RU
Elena Voronina MSK-IX RU
Igor Vovkun EURASIA TELECOM RU CJSC RU
Vladimir Vyatkin Service and Consulting RU
Andrzej Wolski RIPE NCC
Michael Yakushev ICANN RU
Oleg Yurovsky FIORD RU
Kirill Yushkov JSC "Voentelecom" RU
Pavel Zavyalov N/A RU
Nikolay Zelikin Moscow Lomonosov State University RU
Roman Zelinskiy Gazprom Telecom RU
Anna Zhikhareva MegaFon RU
Yuriy Zhuravel OJSC VimpelCom RU
Eugeny Zhuzhnev Ashmanov and partners RU
Denis Zobnitsev NVisionGroup RU
Evgeny Zobnitsev FOSS RU
Alexander Zubkov Lomonosov Moscow State University RU
Elena Zvereva Nauka Telecom RU
Даниил Гинсбург Yandex RU
Фрол Панов Специальные технологии RU
Михаил Чухарев MIIT RU